KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 5348320
*
nr 534 8320
Gouache
Håkan Engström, båtar, 24 x 35
Följerätt
Utrop:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 4 augusti 2008
kl 16:20:04
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller båtar gouache håkan engström marin marinmotiv täckfärg vattenfärg
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:12
*
Gouache
nr 534 8320
Gouache
Håkan Engström, båtar, 24 x 35
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 4 augusti 2008 |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller båtar gouache håkan engström marin marinmotiv täckfärg vattenfärg
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:12